marek piasek blog

Motywacja i wytrwałość w biznesie. Jak ją utrzymać pomimo wyzwań?

utworzone przez | umysł i podświadomość

Czy masz czasami momenty, kiedy w Twoim biznesie coś idzie nie tak, jak powinno i masz myśli, aby to wszystko rzucić? Jak radzisz sobie w takich sytuacjach?

W artykule podzielę się z Tobą moimi sposobami na to, jak utrzymać motywację i wytrwałość do działania w biznesie. To, o czym dziś przeczytasz, wynika z moich doświadczeń: 10 lat pracy dla kogoś w korporacjach i kolejnych prawie już 10 lat budowania własnych firm. Przez te wszystkie lata wielokrotnie miałam sytuacje, które wymagały ode mnie wytrwałości. Od czego więc warto zacząć?

1. Zacznij dzień od czasu dla siebie

Wprowadź do planu dnia poranną rutynę. Jeśli wstajesz rano i pierwszą rzeczą, którą robisz, jest praca, czyli czytasz e-maile, odbierasz telefony od klientów, to od razu wchodzisz w rytm, który jest często w dzisiejszych czasach napięty i obciążający dla Twojego organizmu. Możesz od razu odczuwać brak czasu dla siebie, na sprawy prywatne i życie rodzinne i masz wrażenie, że w Twoim życiu jest tylko biznes. Wiem, o czym mówię, bo sama wpadłam w tę pułapkę w przeszłości.

Jeśli też w nią wpadniesz i nie zostawisz sobie przestrzeni na życie, bez względu na to, co dzieje się z Twoim biznesem, to szybko dojdziesz do ściany. Wtedy trzeba będzie włożyć o wiele więcej wysiłku, aby przywrócić entuzjazm i motywację do działania. Często niestety takie działanie prowadzi nawet do depresji. 

Dlatego wprowadź poranne aktywności i traktuj je, jako coś oczywistego, czego nie da się pominąć. Wieczorem połóż się wcześniej spać, bo dzięki temu lepiej się wyśpisz i wstań przynajmniej godzinę wcześniej, by mieć choć trochę porannej przestrzeni dla siebie. Możesz w tym czasie potrenować, pójść na spacer, wykonać wizualizację, pomedytować, poczytać książkę albo po prostu popracować nad właściwym myśleniem i nastawieniem.

Zrób to na spokojnie, niech to będzie czas dla Ciebie na ładowanie baterii, na rozwój, na złapanie innej perspektywy, naładowanie i wyciszenie organizmu.

2. Wypisz, co sprawia Ci radość i rób to każdego dnia

Mam tu na myśli znalezienie czasu, a wręcz planowanie go w swoim kalendarzu każdego dnia, który przeznaczysz na rzeczy i aktywności sprawiające Ci ogromną przyjemność i dające dużo radości. Z jednej strony wydaje się to proste, a z drugiej jest bardzo trudne, bo przedsiębiorcy najłatwiej jest to zmarginalizować i potraktować jako mniejszy priorytet. Zazwyczaj kwestie, którymi według Ciebie mógłbyś albo powinieneś się zająć, nigdy się nie kończą.

Zastanów się, co sprawia Ci przyjemność. Może to czas spędzony z rodziną, a może bieganie? Każdego dnia zrób coś, co automatycznie wzbudza w Tobie poczucie szczęścia i radości. Tych emocji najczęściej brakuje zapracowanym osobom, które ciągle gdzieś pędzą i w końcu zapominają, jak ta emocja w ogóle wygląda. Nie dopuść do tego i kultywuj ją każdego dnia, bo to bardzo ważny nawyk i stan, którego Twój organizm potrzebuje.

3. Codziennie notuj, na czym się skupiasz

By utrzymać motywację na wysokim poziomie, obserwuj, na czym się skupiasz pod kątem myśli w ciągu dnia. Kiedy pojawią się wyzwania albo napotkasz na jakieś przeszkody w biznesie, bardzo łatwo jest skoncentrować się wyłącznie na problemie. Być może wydaje Ci się, że szukasz wtedy rozwiązania, ale tak naprawdę okazuje się, że myślisz, dlaczego właśnie Ciebie to spotkało. Taka narracja nie jest wspierająca.

Zwróć uwagę, o czym tak naprawdę najwięcej myślisz  w ciągu dnia i zacznij to zapisywać w jednym miejscu. Możesz wybrać wersję papierową lub digitalową, w zależności, jaki sposób preferujesz. Obserwuj, na czym zahacza się Twoja głowa i na co poświęca najwięcej czasu, myśląc o biznesie. Kiedy już to odkryjesz, zauważysz bardzo dużo podobnych do siebie narracji, na których Twoja głowa utyka.

Może nie idzie Ci finansowo pod względem pozyskiwania klientów, bo utykasz na myśleniu o tym, dlaczego masz ich tak mało, dlaczego działania marketingowo-sprzedażowe nie odnoszą skutku, albo dlaczego media społecznościowe nie rosną? Może zahaczasz się na pracownikach i masz do nich pretensje, że czegoś nie robią? Zobacz, co się dzieje i na czym się skupiasz, a następnie zmień sposób myślenia.

Kiedy pojawiają się wyzwania, zaczynasz się frustrować i wynika to najczęściej z tego, że głowa nie szuka stricte rozwiązania problemu, ufając, że ono się pojawi, czy docenieniu rzeczy, które idą dobrze, ale na tych, które idą źle. Zamiast myśleć, dlaczego masz tak mało klientów, zadaj sobie pytanie, co wcześniej powodowało skuteczną sprzedaż, albo co zmieniło się na rynku, że zaczęła ona spadać. Doceniaj to, co robisz dobrze pomimo wyzwań, bo to da Ci szerszą perspektywę myślenia, energię i potencjał do znajdywania genialnych rozwiązań. 

4. Zrozum, jak chcesz się czuć

Zastanów się, jaki jest powód, dla którego budujesz swój biznes. Zapewne najpierw pójdziesz w kierunku tego, co chcesz osiągnąć finansowo i jakie rzeczy chcesz mieć. To, do czego ja doszłam i co było dla mnie dużym momentem „AHA”, to że nie rzeczy się liczą, a to, jak chcesz się czuć.

Poświęć kilka godzin, by zadać sobie pytanie, jak chcesz się czuć każdego dnia i bardzo głęboko wniknij w siebie, by znaleźć na nie odpowiedź. Każda rzecz, doświadczenie, osiągniecie jest związane z jakąś emocją. Kiedy zaczęłam definiować, jak chcę się czuć codziennie, to zaczęłam również odkrywać, jak powinnam ułożyć swoje życie i biznes, cele i planowanie, co potrzebuję zmienić i w jakim kierunku się rozwijać, żebym mogła te emocje faktycznie czuć.

Zadaj sobie pytanie, jakie emocje chcesz odczuwać każdego dnia i co potrzebuje się wydarzyć w Twoim życiu, żeby tak było, a następnie podejmij kroki w tym kierunku.

5. Codziennie wizualizuj swoje „dlaczego” i utrzymuj je żywym

Zastanów się, co chcesz, by działo się w Twoim życiu i jakie jest Twoje „dlaczego”. Może chcesz mieć więcej czasu na życie rodzinne, a może elastyczność w wyborze miejsca pracy? Może chcesz pracować 4 godziny dziennie, zamiast 12 jak dotąd?

Twoje „dlaczego” będzie kluczowym czynnikiem, który pozwoli Ci skupić się nie tylko na tym, do czego dążysz, ale też, w jaki sposób codziennie tego doświadczasz. Droga do osiągnięcia celu jest tak samo ważna, a nawet ważniejsza, jak cel sam w sobie. Doświadczenia każdego dnia są elementem składowym, dlatego nie skupiaj się tylko na przyszłości, na tym, gdzie będziesz za kilka lat. Utrzymuj swoje „dlaczego” żywym i każdego dnia wykonuj aktywności, które dają Ci poczucie realizacji. 

Ostatnio miałam okazję czytać książkę, gdzie Will Smith opowiada o swoim dzieciństwie. Będąc jeszcze małym chłopcem, tata dał mu i jego bratu zadanie zbudowania bardzo wysokiego muru koło jego sklepu. Cała akcja zajęła im sumarycznie 2 lata. Will miał wrażenie, że to zadanie nigdy się nie skończy. Codziennie po szkole bez względu na klasówki, pogodę czy jego stan zdrowia budował mur. Kiedy jednego dnia zaczął narzekać do taty, tata mu odpowiedział: „nie skupiaj się na murze tylko na cegłach”. Kiedy to dobrze zrozumiał i jego umysł skupił się na kawałkach pracy wykonywanej codziennie, od razu zmieniła się jego perspektywa. Zaczął odczuwać satysfakcję z ułożonych cegieł danego dnia.

Bardzo łatwo jest zgubić się w myśleniu, że cel jest daleko. Zacząć w niego wątpić, czy nawet odpuścić. Dlatego kultywuj wdzięczność za każdy dzień i to, co zrobiłeś i ciesz się już teraz, bo to pomoże Ci realizować Twoje długoterminowe „dlaczego” z większą łatwością.   

Poznaj 6 wskazówek pomagających w skutecznej realizacji celów w artykule Jak wyznaczać cele i osiągać je w określonym czasie?

6. Akceptuj inną drogę

Na pewno kojarzysz grafikę z drogą do sukcesu, która nigdy nie jest prosta, jest za to pełna zakrętów. Taka jest prawda! Każdy projekt, który realizowałam, przechodził fazy dużych wyzwań, kiedy potrzebowałam znaleźć rozwiązania. Gdy patrzę z perspektywy czasu, na to, gdzie teraz jestem i jakimi projektami się zajmuję, to 5 lat temu nawet bym o tym nie pomyślała.

Dzieje się tak, ponieważ akceptuję drogę, która się przede mną pojawia. Wiem, gdzie chcę być i jak chcę się czuć. Znam swoje „dlaczego”. Doświadczam go każdego dnia i cieszę się każdą mikrorzeczą i każdym sukcesem. Akceptuję równocześnie, że czasami życie prowadzi inną drogą, ścieżką, której się nie spodziewam i potrzebuję mieć otwartość na to, że droga do celu jest po prostu inna.

Potrzebujesz wiedzieć, do czego zmierzasz, jednocześnie ciesząc się każdego dnia tym, czego doświadczasz, bo życie jest właśnie sumą doświadczeń. Czasem będziesz miał wrażenie, że totalnie zbaczasz z kursu i dopiero z perspektywy czasu zauważysz, że musiało się to wydarzyć, abyś doszedł do tego, co faktycznie chciałeś, aby się wydarzyło. Upieranie się przy jednej drodze, którą sobie zakładasz i próba forsowania jej za wszelką cenę, może tylko spowolnić Twoje sukcesy. Dlatego pozostań otwarty na doświadczenia i sytuacje oraz sygnały, które dostajesz od wszechświata.    

7. Pamiętaj o odpoczynku – nie kiedyś, tylko teraz

Jeśli nie stosujesz tej zasady, to gwarantuję Ci, że dojdziesz prędzej czy później do ściany. Masz poczucie, że nie możesz sobie pozwolić na odpoczynek? Mnie też kiedyś wydawało się, że cały czas potrzebuję pracować i za czymś gonić. Gdy dziś o tym myślę, to wiem, że nie ma to sensu. Pracy zawsze będzie dużo, szczególnie jeśli jesteś ambitną osobą i ciągle przychodzi Ci do głowy coś nowego, co czujesz, że potrzebujesz zrobić i to natychmiast.

Nie znajdując w swoim kalendarzu przestrzeni na odpoczynek, czasu, który ładuje Twoje baterie i daje możliwość spojrzenia z perspektywy, jako obserwator, a nie uczestnik danej sytuacji, na to, co się w Twoim życiu dzieje, będziesz mieć naprawdę duży problem z utrzymaniem motywacji. Tym bardziej, jeśli na Twojej drodze pojawią się wyzwania. Zaczniesz myśleć, po co to wszystko, po co tak się męczę i wypruwam flaki, skoro nic nie idzie tak, jak powinno.

Życie nie przydarzy Ci się za 10-15 lat. Ono jest dziś, tu i teraz, z Twoimi bliskimi, przyjaciółmi, rodziną i wszystkimi osobami, które są dla Ciebie ważne. Nie zapominaj o tym, bez względu na to, jaka jest sytuacja w Twojej firmie. Daj sobie minimum jeden dzień w tygodniu na regenerację. Wprowadź też poranne aktywności, o których pisałam wcześniej, bo uważam, że powinny stać się nawykiem, którego zawsze będziesz się trzymać.

W artykule przedstawiłam Ci moje sposoby na zachowanie wysokiej motywacji i wytrwałości w biznesie, które działają, nawet jeśli pojawiają się przede mną wyzwania. Mam nadzieję, że weźmiesz je sobie do serca i zaczniesz stosować również u siebie, dzięki czemu nigdy nie zabraknie Ci chęci do działania i realizowania wyznaczonych planów.

Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób skutecznie planować i wykorzystać pięć metod, które pozwolą Ci odzyskać nawet jeden dzień w tygodniu?

Stworzyłam poradnik, w którym dzielę się wskazówkami, w jaki sposób odzyskać jeden dzień w tygodniu, dzięki wprowadzeniu 5 kluczowych zasad. 

Dzięki materiałowi poznasz m.in.

  • Czym jest planowanie w blokach czasowych i dlaczego najwięksi tego świata typu Elon Musk też tak pracują,
  • W jaki sposób planuję swój dzień, aby realizować 100% planu,
  • Czym różni się praca na kalendarzu digital od listy zadań,
  • W jaki sposób nie tracić średnio godziny dziennie na szukanie informacji,
  • Jak decydować, co jest priorytetem.

Co zrobiłbyś z dodatkowym czasem? Na co byś go przeznaczył? Z tą myślą zacznij OD RAZU wdrażać praktycznie metody, którymi się z Tobą dzielę. 
Pobierz bezpłatnie e-booka poniżej.

basia piasek

Cześć!
Nazywam się Basia Piasek i uwielbiam skuteczną komunikację z drugim człowiekiem. To pozwoliło mi zbudować model sprzedaży, dający wysokie zyski w firmach, które zbudowałam. Wierzę w sprzedaż relacyjną, równocześnie wykorzystując taktyki skracania czasu sprzedaży. Moje firmy tworzą narzędzia i usługi, które wspierają przedsiębiorców, sprzedawców i marketerów. Evenea, Wolves Ventures, Lepsza Kamienica, WebToLearn, Webmetro, Wilki.

dowiedz się więcej

Wykorzystaj gotowe schematy pozyskiwania klientów, dzięki którym pozyskałam ponad 30 000 klientów od dużych kororacji po klientów indywidualnych

Ostatnie wpisy

Share This