marek piasek blog

Jak zarabiać w internecie, kiedy dopiero zaczynasz? 4 pierwsze niezbędne kroki.

utworzone przez | marketing

Zastanawiasz się, jak zarabiać w internecie i wciąż nie wiesz, od czego zacząć, bo gubisz się w masie informacji, którą można znaleźć w sieci?

Dzisiaj podzielę się z Tobą czterema krokami, od których warto zacząć. Po ich zastosowaniu zarabianie przez internet będzie dużo łatwiejsze.

Kiedy lata temu budowałam moją markę usługową dla branży innowacje w technologii, a następnie kolejną, związaną z influence marketingiem, zaczęłam dla każdej z nich budować sieci społeczne. Równocześnie zaczęłam również budować swoją markę osobistą i społeczność, która się wokół niej skupiła. Dzięki temu dzisiaj mam zaangażowanych odbiorców, a markę osobistą mogę wykorzystywać do tworzenia kolejnych moich firm.

Buduj społeczność

Pierwsza zasada, od której polecam rozpocząć, to budowanie społeczności. Pewnie zadajesz sobie pytanie, czy w Twojej branży jest to na pewno konieczne, czy może jednak możesz to pominąć.

Zastanów się, co robisz, gdy chcesz kupić jakiś produkt. Ostatnio szukałam drewnianej skrzyni na maty do jogi. Szczególnie zainteresowała mnie jedna z firm, ponieważ miała ciekawe napisy i ładny design. Zaczęłam więc szukać tej marki w najpopularniejszych social mediach, bo chciałam dowiedzieć się o niej więcej, zobaczyć zdjęcia, aranżacje, przeczytać opinie na temat oferowanych produktów.

Budowanie społeczności jest tym bardziej istotne, jeśli działasz w branży usługowej, technologicznej, czy każdej innej, która na co dzień wymaga interakcji z drugim człowiekiem. Zacznij wykorzystywać media społecznościowe, żeby zaznajomić potencjalnych klientów ze swoją marką, jej historią oraz pokazać wartości, którymi się kieruje.

Masz dwa rozwiązania: możesz albo rozpocząć budowanie społeczności, a potem wprowadzić zarabianie przez internet w zależności od jej potrzeb, albo świadomie zacząć, bo wiesz, w jakiej branży i niszy chcesz pozyskiwać klientów. Im lepiej osoby będą Cię znały, tym szybciej kupią od Ciebie, a nie u konkurencji.

Ludzie identyfikują się z ludźmi. Kupujemy od konkretnych osób, a nie od bezosobowych firm. Im więcej wiesz na temat danej marki, tym łatwiej jest Ci podjąć decyzję o zakupie. Dlatego zadbaj o minimum jeden kanał, np. prowadzenie Facebooka firmowego, gdzie zgromadzisz społeczność i gdzie będziesz budować zaufanie do swojej marki.

Sprawdź, co jest popularne

Jeśli widzisz, że w obszarze, którym chcesz się zająć, działa już konkurencja, to jest to świetna wiadomość. Oznacza to bowiem, że są ludzie, którzy takiego produktu lub usługi potrzebują i że być może będą chcieli skorzystać właśnie z Twojej propozycji. Sprawdź, jakie media społecznościowe są wykorzystywane przez Twoją konkurencję. Obserwuj, co ma największe zasięgi, gdzie jest największe zaangażowanie.

Każdy kanał ma oczywiście swoją specyfikę, na YouTube będzie to liczba wyświetleń, a na Instagramie liczba obserwujących danych profil. Sprawdź, które z materiałów wzbudzają największe zainteresowanie i zainspiruj się nimi.

Nie chodzi oczywiście o kopiowanie czyichś działań. Po prostu zobacz, jak robią to inni, którzy są o krok przed Tobą. Dzięki temu możesz zauważyć, co działa. Pamiętaj, że każda marka powinna mieć swój charakter, bo to świadczy o jej unikalności.

Zrób badanie rynku, sprawdź, do jakiej grupy docelowej dociera Twoja konkurencja, jakie problemy rozwiązuje. Dzięki temu określisz, do kogo możesz adresować swoją komunikację, co mogłoby być Twoim wyróżnikiem na tle pozostałych osób, które już działają w danej branży i jakie kanały sprzedaży internetowej wybrać.

Określ niszę dla oferowanych przez siebie usług czy produktów. Ta zasada ma zastosowanie zarówno w ofercie dla klienta biznesowego, jak i indywidualnego. Im bardziej Twoja nisza będzie głęboka, a jednocześnie spora na rynku, tym szybciej będziesz budować portfolio i pozyskiwać potencjalnych klientów, dzięki czemu wyróżnisz się na tle konkurencji.

Wybierz początkowy model działania

Na samym początku, kiedy dopiero budujesz swoją społeczność poprzez prowadzenie social mediów, zacznij od indywidualnej współpracy z klientami. Możesz świadczyć usługi czy wykonywać produkty na zlecenie. Masz pewną kategorię oferty, ale jesteś w stanie dopasować ją do potrzeb klienta, a Twoje działania cechuje elastyczność. Na tym etapie takie podejście jest jak najbardziej wskazane, ponieważ dopiero uczysz się tego rynku.

Podam Ci przykład jednej z marek na rynku polskim, która się świetnie rozwinęła. Na Instagramie marka ta funkcjonowała w dziedzinie organizacji i porządku, również takiego w domu. Na początku osoba ta świadczyła swoją usługę w formie konsultacji jeden na jeden. Następnie zaczęła wprowadzać produkty digitalowe i sprzedawała je poprzez media społecznościowe metodą jeden do wielu. Ponieważ cena produktu nie była wysoka, nie musiała stosować do sprzedaży interakcji jeden na jeden.

Gdy miała coraz większe zasięgi, rozpoczęła współpracę z innymi markami z wykorzystaniem postów sponsorowanych. Rekomendowała produkty firm, które chciały dotrzeć do jej grupy docelowej, a jednocześnie były spójne z jej marką i jej wartościami. Dzięki temu zastosowała kolejny sposób na zarabianie w social mediach i mogła dodatkowo monetyzować swój kanał.

Kolejnym krokiem było stworzenie następnego digitalowego produktu szkoleniowego, przeznaczonego dla osób, które również chciały w ten sposób zarabiać, co ona. Dzięki temu jej odbiorcy, którzy kupili kurs, mogli zacząć świadczyć podobne usługi, np. przy współpracach indywidualnych ze swoimi klientami.

Postaw na kontakt osobisty online

Kontakt osobisty pozwoli Ci sprawdzić, w jaki sposób osoby, które wchodzą z Tobą w interakcję, podejmują decyzje. Dzięki temu będziesz w stanie stwierdzić, jak zarabiać w internecie i co faktycznie możesz zaproponować swojej grupie docelowej, czego ona potrzebuje, na czym jej zależy. Sprawi to, że Twoja kolejna oferta będzie lepiej dopasowana.

Dlatego, zamiast robić na starcie gigantyczne plany i długoterminową strategię, którą pewnie w efekcie będzie trzeba wiele razy zmieniać, postaw na interakcję jeden na jeden w pierwszej fazie.

To jest zasada, której zawsze się trzymam, w każdym biznesie, który rozpoczynam od zera. Wiem, że interakcja bezpośrednia pomoże mi dużo lepiej zrozumieć mojego potencjalnego klienta i grupę docelową. Po tym etapie możesz wprowadzić sprzedaż jeden do wielu, a kolejno sprzedaż w interakcji z większą grupą osób, np. na webinarze.

Mam nadzieję, że przedstawione powyżej cztery zasady zastosujesz w swoim biznesie, i podsuną Ci one pomysły na to, jak zarabiać w internecie, albo zwiększyć sprzedaż, jeżeli już to robisz.


Myślisz, aby odejść z etatu, ale boisz się, że nie zaczniesz zarabiać od razu? Jak rozpocząć własny biznes, aby zarabiał już w pierwszej fazie po zostawieniu etatu omawiam w artykule tutaj.

Jeżeli chcesz nauczyć się, w jaki sposób zaplanować, przygotować, sprzedawać i udostępnić swoją wiedzę oraz jak budować pozycję eksperta rekomenduje Ci wykorzystać praktyczną wiedzę zawartą w książce „Jak sprzedawać kursy”, którą napisałam wraz z 3 innymi praktykami biznesu w tej dziedzinie. 

Poznaj schemat działania oparty na wieloletnich doświadczeniach sprzedaży na rynku europejskim i amerykańskim oraz polskim pokazujący jak tworzyć, sprzedawać i zarabiać na kursach, szkoleniach i produktach opartych o wiedzę.

Książkę możesz kupić poprzez stronę: https://www.jaksprzedawackursy.pl/

basia piasek

Cześć!
Nazywam się Basia Piasek i uwielbiam skuteczną komunikację z drugim człowiekiem. To pozwoliło mi zbudować model sprzedaży, dający wysokie zyski w firmach, które zbudowałam. Wierzę w sprzedaż relacyjną, równocześnie wykorzystując taktyki skracania czasu sprzedaży. Moje firmy tworzą narzędzia i usługi, które wspierają przedsiębiorców, sprzedawców i marketerów. Evenea, Wolves Ventures, Lepsza Kamienica, WebToLearn, Webmetro, Wilki.

dowiedz się więcej

Wykorzystaj gotowe schematy pozyskiwania klientów, dzięki którym pozyskałam ponad 30 000 klientów od dużych kororacji po klientów indywidualnych

Ostatnie wpisy

Share This