marek piasek blog

4 kroki do opanowania negatywnych myśli i nastawienia głowy na sukces

utworzone przez | marketing, umysł i podświadomość

Planujesz kolejne działania  w swoim biznesie, które mają zapewnić Ci wygodne życie, ale Twoja głowa mówi Ci   „co będzie, gdy się nie uda”. Jak sobie z tym poradzić?

W artykule podzielę się z Tobą czterema krokami, które nie tylko pokażą Ci, w jaki sposób pożegnać takie myśli, ale także jak nimi zarządzić, by odwrócić niewspierającą narrację i nastawić głowę na właściwe tory.

Jeśli coś planujesz, ale masz złe doświadczenia z tym związane, np. wcześniejsze założenia sprzedażowe, które nie zostały zrealizowane, Twoja głowa podczas kolejnego planowania automatycznie generuje szereg pytań: czy to się uda, czy będę w stanie to zrobić? Być może od razu wątpisz, że będzie to realne. Nie mówiąc o tym, że rolą naszego umysłu jest trzymać nas w sferze komfortu, bo zmianę postrzega jako zagrożenie. 

Może masz złe doświadczenia z pracownikami, bo któryś z nich nie sprawdził się w swojej roli i zmarnował sporo Twojego czasu, a być może i kapitału zainwestowanego w jego pensję? Przed kolejną rekrutacją martwisz się więc, żeby ten sam scenariusz się nie powtórzył, a nawet jeśli jesteś już w jej trakcie, to i tak ciągle słyszysz ten głos w swojej głowie.

A może jesteś na starcie swojego pierwszego biznesu i wydaje Ci się, że wszystko Cię przerasta. 

Co możesz zrobić w takiej sytuacji?

1. Obserwuj, co do siebie mówisz i zanotuj to

To pierwsza rzecz, która pomoże Ci zobaczyć, jaki jest schemat myślowy Twojej głowy. Okazuje się, że 90% myśli, które masz danego dnia, powtarza się w dniach kolejnych. Im częściej one się powtarzają, tym bardziej utwierdzasz się w przekonaniu, że tak właśnie będzie. A później te myśli faktycznie się materializują, bo wszystkie nasze czyny, działania i okoliczności do tego zmierzają.

Zacznij obserwować, co do siebie mówisz. Załóż notatnik, czy to papierowy, czy w formie cyfrowej, jak wolisz i zapisuj swoje  myśli, które się pojawiają. Sprawdź, jak często do Ciebie powraca, nie tylko w trakcie jednego dnia, ale i kolejnych.

Już sama obserwacja da Ci dużo wniosków na temat narracji, którą masz w stosunku do siebie i pozwoli zauważyć pewne schematy myślowe, które pojawiają się w Twojej głowie.

Warto zaobserwować, czy ta narracja jest wspierająca i ukierunkowana na pozytywne rezultaty, w których jesteś w stanie doprowadzić daną akcję do końca, czy wręcz przeciwnie, przedstawia negatywne scenariusze, które mogą się pojawić i mówi, że coś się nie uda i na pewno będą jakieś problemy, lub szuka „dziury w całym”.

2. Zrozum, na co się programujesz

Podam Ci przykład jednego z przedsiębiorców z mojego otoczenia, który od kilku lat buduje firmę i cały czas zmienia swoich pracowników. Nie jest to duża firma, może kilkuosobowa, ale nowa osoba wytrzymuje w niej kilka miesięcy i szybko odchodzi. Jest wiele czynników, które na to wpływa, ale jednym z nich jest niezadowolenie pracodawcy ze swoich pracowników.

Właściciel firmy z góry zakłada, że zaraz coś znowu będzie nie tak i pracownik coś źle zrobi. Rozpoczynając współpracę z nową osobą z takim założeniem, ciężko jest ją poprowadzić i pomóc jej wystartować, żeby faktycznie osiągała dobre wyniki. Oczekiwania przedsiębiorcy z góry są nastawione na to, że coś będzie nie tak, bo wcześniejsze doświadczenia wyrobiły w tej osobie takie przekonanie.

Dlatego popatrz na wszystkie zapiski ze swojego notatnika, o których wspominałam w poprzednim punkcie, sprawdź, które myśli najczęściej się pojawiają, jakie często powracają i co one realnie oznaczają z perspektywy Twoich wyników i codziennych działań. Dotyczy to zarówno biznesu, jak i życia prywatnego.

Kiedy zaczniesz widzieć, jaką masz tendencję odnośnie tego, co mówi do Ciebie Twój umysł świadomy, to zadaj sobie pytania, jak to się objawia, w jaki sposób jestem w stanie dostrzec te mechanizmy w sytuacjach, które wydarzają się każdego dnia w moim życiu. Zapewne zauważysz dużo spójności między tymi myślami a tym, co się faktycznie dzieje. Nazywam to programowaniem swojej głowy – możesz to zrobić na dwa sposoby: dobrze albo źle, czyli sprzyjając sobie lub tworząc drogę pod górę.

Pamiętaj, że to, co mówimy i to, co myślimy, wpływa bezpośrednio na to, co się dzieje w rzeczywistości, jakie okoliczności Cię spotykają, w jaki sposób podejmujesz decyzje i jak działasz. Jak już je rozpiszesz w notesie, pozaznaczaj, co się powtarza, przeanalizuj i wyciągnij wnioski, co to oznacza z punktu widzenia Twojego życia, okoliczności, sytuacji i akcji, które mają miejsce. Następnie zacznij zmieniać to, co do siebie mówisz, aby tworzyć w głowie nowe schematy myślowe, które będą Ci pomagać z życiu. 

3. „Nie jesteś swoimi myślami”

Miałam okazję przeczytać to zdanie w książce Johna Kihoe „Mind Power into the 21st Century”, którą swoją drogą mocno polecam. Kihoe ma swój flagowy program „mind power”, czyli siła umysłu, którą jesteśmy w stanie zarządzać. Zawarł tam właśnie zdanie „Nie jesteś swoimi myślami”.

Pamiętasz taki obrazek, gdzie na jednym ramieniu siedzi aniołek, na drugim diabełek i kłócą się ze sobą? Tak też jest z Twoim umysłem. Ten głos, który wewnętrznie słyszysz, nazywam takim rozwydrzonym dzieckiem, które, jeśli nie zaczniesz nim zarządzać, nie do końca słucha, co do niego mówisz. Wynika to z prostych mechanizmów i funkcji, którą ma i jest nią przeżycie. 

John Kihoe bardzo fajnie porównuje nasz umysł do treningów fizycznych. Jeśli chcesz mieć dobrą kondycję oraz by Twoje ciało dobrze wyglądało, potrzebujesz każdego dnia wykonać pewną aktywność fizyczną. To nie jest tak, że robisz to codziennie przez miesiąc i zostaje już na zawsze. Potrzebujesz realnie nad tym pracować, a rytm, w który raz wejdziesz, powinien zostać utrzymany.

Dokładnie tak samo jest z Twoim umysłem. Kiedy zrozumiesz, że nie jest on Twoją rzeczywistością, jesteś w stanie ją zmieniać, zarządzając swoimi myślami, realnie je ćwicząc. Gdy już zaobserwujesz, w jaki sposób do siebie mówisz, jaką masz narrację i zauważysz, w jaki sposób się ona powtarza, to mając tę świadomość, możesz to odwracać, budować nowe myśli i nowy sposób mówienia do siebie i myślenia, zastępując ten, który miałeś do tej pory.

Możesz to zrobić na kilka sposobów. Sam fakt zrozumienia, że myśli, które przychodzą Ci do głowy, tak naprawdę biorą się z wcześniejszych doświadczeń, przekonań czy tego, w jaki sposób modelowaliśmy zachowania otoczenia, w którym się wychowywaliśmy, to zrozumiesz, że jesteś w stanie odłączyć to, co Twój umysł do Ciebie mówi i programować go na nowo, według tego, co chcesz, żeby było.

4. Zamień niewspierającą myśl na przeciwstawną wspierającą narrację

Kiedy zauważysz niewspierającą narrację, zastąp ją całkowicie przeciwną myślą. Zamiast mówić: czy dam radę finansowo, jak zapłacę te wszystkie rachunki, powiedz do siebie, że świetnie sobie radzisz, a pieniądze płyną do Ciebie każdego dnia z oczekiwanych i nieoczekiwanych źródeł. Powtarzaj to sobie przez 5 minut.

Jeśli za kilka godzin albo następnego dnia ta niewspierająca myśl znowu przyjdzie Ci do głowy, ponownie przez 5 minut powtarzaj sobie tę drugą, pozytywną. Rób to za każdym razem, a Twoja głowa zacznie zmieniać schemat myślenia.

Nie stanie się to szybko, nie wystarczy, że kilka razy powtórzysz sobie to zdanie, ale jeśli utrzymasz codzienną systematyczność, to zadziała. Twoja głowa zacznie przechodzić z miejsca „czy dam sobie radę” do miejsca nastawionego na rozwiązanie. To jedna z najmocniejszych taktyk, którą na co dzień wykorzystuję. Nie raz zaskoczyła mnie tym, jak szybko rzeczy potrafią się odwrócić. Pojawiają się wówczas okoliczności sprzyjające zrealizowaniu konkretnego planu, który sobie postawiłam.

W artykule przedstawiłam Ci cztery kroki, które pozwolą Ci opanować negatywne myśli i nastawią Twoją głowę na sukces. Zastanów się, w jakim obszarze wykorzystasz taktykę zamieniania niewspierających myśli w pozytywną narrację, czyli od zrozumienia, do procesu zaadaptowania konkretnego kroku, który pozwoli Ci zacząć odwracać mechanizmy myślowe w Twojej głowie.

Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób skutecznie planować i wykorzystać pięć metod, które pozwolą Ci odzyskać nawet jeden dzień w tygodniu?

Stworzyłam poradnik, w którym dzielę się wskazówkami, w jaki sposób odzyskać jeden dzień w tygodniu, dzięki wprowadzeniu 5 kluczowych zasad. 

Dzięki materiałowi poznasz m.in.

  • Czym jest planowanie w blokach czasowych i dlaczego najwięksi tego świata typu Elon Musk też tak pracują,
  • W jaki sposób planuję swój dzień, aby realizować 100% planu,
  • Czym różni się praca na kalendarzu digital od listy zadań,
  • W jaki sposób nie tracić średnio godziny dziennie na szukanie informacji,
  • Jak decydować, co jest priorytetem.

Co zrobiłbyś z dodatkowym czasem? Na co byś go przeznaczył? Z tą myślą zacznij OD RAZU wdrażać praktycznie metody, którymi się z Tobą dzielę. 

4 kroki do opanowania negatywnych myśli

Pobierz bezpłatnie e-booka tutaj lub przycisk powyżej.

Lubisz czytać książki? Poznaj pozycje, które pomogły mi w rozwoju i osiągnięciu sukcesu, sprawdź artykuł 7 książek, które pomogły mi odnieść sukces.

basia piasek

Cześć!
Nazywam się Basia Piasek i uwielbiam skuteczną komunikację z drugim człowiekiem. To pozwoliło mi zbudować model sprzedaży, dający wysokie zyski w firmach, które zbudowałam. Wierzę w sprzedaż relacyjną, równocześnie wykorzystując taktyki skracania czasu sprzedaży. Moje firmy tworzą narzędzia i usługi, które wspierają przedsiębiorców, sprzedawców i marketerów. Evenea, Wolves Ventures, Lepsza Kamienica, WebToLearn, Webmetro, Wilki.

dowiedz się więcej

Wykorzystaj gotowe schematy pozyskiwania klientów, dzięki którym pozyskałam ponad 30 000 klientów od dużych kororacji po klientów indywidualnych

Ostatnie wpisy

Share This