7 książek, które pomogły mi odnieść sukces

utworzone przez | marketing

Często spotykam się z pytaniem, jakie książki miały na mnie największy wpływ, jeśli chodzi o rozwój osobisty i budowanie moich firm oraz niezależności finansowej?

W artykule zdradzę Ci, w jaki sposób wybieram książki, z jakich kategorii i jakie konkretnie pozycje najmocniej na mnie wpłynęły i pozwoliły osiągnąć świetne wyniki finansowe w wielu różnych branżach: od usługowej, hardwarowej, technologicznej, aż po nieruchomości.

Jestem osobą, która czyta bardzo dużo książek. Staram się wykorzystywać wiedzę w praktyce, dlatego lubię sięgać po pozycje napisane właśnie przez praktyków. Takie lektury są dla mnie źródłem wielu momentów „AHA”. Czasem z danej książki wezmę tylko jedną rzecz, która jednak tak niesamowicie mocno na mnie wpływa, że od razu zaczynam ją wdrażać w swoich działaniach.

1. Biografie

Pierwszą kategorią książek, które uważam za bardzo potrzebne, kiedy budujemy coś swojego, są biografie. To inspirujące historie ludzi, którzy dużo osiągnęli w życiu, po drodze przechodząc przez różne, nie zawsze łatwe momenty.

Dlaczego są one takie istotne? Ponieważ pozwalają zrozumieć, że droga do sukcesu, tak jak Ty go rozumiesz i definiujesz, nigdy nie jest linią, która od początku do końca jest prosta. Czytanie historii osób, które czasem miały dużo większe wyboje na swojej drodze, powoduje, że łatwiej jest sobie powiedzieć – dasz radę, skoro oni dali radę, to Ty też dasz radę! I skoro byli w stanie znaleźć rozwiązanie, to znaczy, że jest rozwiązanie, którego być może po prostu jeszcze nie widzisz. To nic innego, jak przeramowanie swoich myśli, zmiana sposobu patrzenia i postrzegania.

Dwie biografie, które są absolutnie top of the top, na samej górze mojej listy to:

Phil Knight „Sztuka zwycięstwa”, czyli wspomnienia założyciela znanej na całym świecie marki Nike. Momentami czyta się ją jak dobry thriller, a opisane w niej sytuacje są czasem naprawdę trudne do wyobrażenia. Większość ludzi nawet nie wie, że założyciel Nike przez 20 lat miał bardzo duże długi do spłacenia.

Ben Horowitz „Najtrudniejsze w tym, co trudne. Prowadzenie biznesu, gdy nie ma prostych odpowiedzi”, to druga biografia, która bardzo mocno na mnie wpłynęła. Historia jednego z założycieli bardzo znanego funduszu inwestycyjnego, który inwestuje w start-upy. Pierwsza firma, którą założył, bardzo wiele go nauczyła i postawiła przed trudnymi sytuacjami, z którymi potrzebował sobie poradzić. Bardzo polecam tę pozycję, ciężko oderwać się od czytania, a w dodatku daje całkowicie inną perspektywę i spojrzenie na to, że z każdej sytuacji jest wyjście.

2. Psychologia

Psychologia to bardzo szeroka kategoria, związana nie tylko z tym, jak nasz mózg funkcjonuje czy z zachowaniami ludzkimi. To również umiejętność komunikacji.

Biznes, niezależnie od branży, to nic innego, jak zrozumienie drugiego człowieka. Usługi, które świadczysz, produkty, które sprzedajesz, wszystko to robisz dla innych ludzi i wchodzisz z nimi w interakcje. Dlatego umiejętność zrozumienia drugiego człowieka i komunikacji z nim jest absolutnie jedną z najważniejszych kompetencji. W dodatku nie wystarczy się jej nauczyć raz, trzeba ją nieustannie rozwijać.

Moim sposobem na rozwój jest między innymi czytanie książek, także związanych z różnymi typami osobowości i wzorcami, które powtarzamy. Każdy z nas jest inny, ale mamy podobne do siebie cechy. Nie lubię szufladkowania ludzi, ale też nie patrzę na to z tej perspektywy. Bardziej chodzi mi o zrozumienie, że ktoś może być zupełnie inny niż ja, więc potrzebuję dopasować do niego swoją komunikację, żebyśmy mogli się skutecznie porozumieć.

Drugi aspekt to zrozumienie, jak funkcjonuje umysł i jakie są jego pułapki. Może się to przekładać nie tylko na książki stricte psychologiczne, ale również na nawiązujące do tego w konkretnych kategoriach biznesowych, jak np. copywriting czy sposób wymowy. Sposób, w jaki układasz zdania, jest bardzo istotny zarówno w sprzedaży i marketingu, jak i podczas zwykłej komunikacji z drugim człowiekiem niezależnie od sytuacji i kontekstu, w jakiej się znajdujesz.

Robert Dilts „Zręczność językowa” to jedna z najlepszych pozycji, jaką w tej kategorii czytałam. Robert Dilts jest jednym z najbardziej znanych trenerów NLP, czyli programowania neurolingwistycznego. Wiem, że NLP jest różnie kojarzone. Osobiście nie uznaję manipulacji drugim człowiekiem, ale czym innym jest manipulacja, a czym innym zrozumienie, jak funkcjonujemy i świadome wplecenie tego w swoje sposoby zachowania, które pozwalają lepiej zrozumieć drugiego człowieka.

„Zręczność językowa” to książka, w której Dilts bardzo fajnie pokazuje, jakich słów używać, a jakich nie i jak nasz mózg funkcjonuje. Znajdziesz w niej mnóstwo zasad, jakimi warto się kierować podczas komunikacji. Ta pozycja miała na mnie duży wpływ i zawsze ją polecam.

3. Sprzedaż

Kategoria związana zarówno z komunikacją z drugim człowiekiem, jak i z obszarem biznesowym, bez której Twoje przychody czy zyski nie będą się rozwijały, to sprzedaż. Jest ona dla mnie niczym innym jak zrozumieniem drugiego człowieka i umiejętnością odpowiedniej komunikacji z nim. Książki typowo sprzedażowe zazwyczaj są ukierunkowane na techniki, ale dla mnie najbardziej liczą się dobre praktyki, które można połączyć z umiejętnością zrozumienia drugiego człowieka.

Taką książką, którą śmiało mogę polecić w tej kategorii, jest Dr. Chester L. Karrass „Effective negotiating”. To najmocniejsza pozycja, która pomogła mi w obszarach związanych z negocjacjami i, moim zdaniem, najlepsza książka na temat negocjacji na rynku.

4. Potęga umysłu

Niektórzy twierdzą, że potęga umysłu odpowiada nawet za 80% wyników, jakie generujesz. Ja lubię mówić, że to jest 50-50%. Wynika to z moich własnych doświadczeń i tak też czuję, że 50% to umiejętność wykorzystania potęgi umysłu, podświadomości, którą mamy na wyciągnięcie ręki.

Od 20 lat bardzo mocno interesuję się tym tematem. Inwestuję sporo czasu na rozwój, dzięki czemu lepiej rozumiem mechanizmy, według których funkcjonuje nasz organizm, ciało i rzeczywistość.

Absolutnym klasykiem, który szczerze polecam, jest książka „Myśl!… I bogać się” Napoleona Hilla. Przyznam Ci się, że co roku wracam do niej i czytam od nowa.

Jeśli chodzi o świeższe pozycje, sięgnij po Johna Kehoe „Quantum Warrior: The Future of the Mind”. John Kehoe to jedna z najmocniejszych dla mnie osób w aspekcie tego, jak ten nasz „quantum – wszechświat” funkcjonuje i jak praktycznie możemy to zastosować w tworzeniu własnej rzeczywistości. Nauczyłam się od niego naprawdę wiele, jeśli chodzi o potęgę myśli i podświadomości i mocno polecam tę lekturę.

Nawet jeśli do tej pory to do Ciebie nie przemawiało, masz sceptyczne nastawienie i nie wiesz, czy w to wierzyć, to po prostu to sprawdź. Zacznij praktykować i otwórz umysł na przyjmowanie informacji, które czasem mogą wywrócić do góry nogami obecnie generowane efekty. Zobaczysz mechanizmy, które masz na wyciągnięcie ręki. Znam to z doświadczenia, bo sama stosuję i mam realne wyniki, dlatego polecam, otwórz się i sprawdź, jak to zadziała u Ciebie.

5. Leadership – przywództwo

Ostatnia kategoria jest również mocno związana z ludźmi, bo wszystko, co robimy, sprowadza się przecież do interakcji z drugim człowiekiem. Nikt z nas nie odnosi sukcesów bez współpracy i współdziałania z innymi ludźmi. Droga na szczyt zawsze wymaga pomocy innych, a umiejętność dobrego wpływania na ludzi, kooperacji i „pociągnięcia” ich za sobą, by proaktywnie chcieli ten szczyt z Tobą zdobywać, to są właśnie umiejętności liderskie.

Książka, którą w tej kategorii bardzo polecam to Brene Brown „Odwaga w przywództwie”. Lektura ta opowiada o aspekcie wychodzenia z bliskiej mi pozycji serca do drugiego człowieka oraz chęci zrozumienia z dużą otwartością i dobrą intencją jego perspektywy.

Wartościowych pozycji, które chętnie bym Ci poleciła, jest dużo więcej, ale myślę, że po lekturze artykułu masz już na początek całkiem ciekawy zestaw. Zacznij od tej, która najbardziej przypadła Ci do gustu. Czytaj, wyciągaj wnioski i wprowadzaj je w życie, a zobaczysz, jak zmieni się Twoje myślenie i podejście do wielu istotnych kwestii, zarówno w biznesie, jak i życiu osobistym.

Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób skutecznie planować i wykorzystać pięć metod, które pozwolą Ci odzyskać nawet jeden dzień w tygodniu?

Stworzyłam poradnik, w którym dzielę się wskazówkami, w jaki sposób odzyskać jeden dzień w tygodniu, dzięki wprowadzeniu 5 kluczowych zasad. 

Dzięki materiałowi poznasz m.in.

  • Czym jest planowanie w blokach czasowych i dlaczego najwięksi tego świata typu Elon Musk też tak pracują,
  • W jaki sposób planuję swój dzień, aby realizować 100% planu,
  • Czym różni się praca na kalendarzu digital od listy zadań,
  • W jaki sposób nie tracić średnio godziny dziennie na szukanie informacji,
  • Jak decydować, co jest priorytetem.

Co zrobiłbyś z dodatkowym czasem? Na co byś go przeznaczył? Z tą myślą zacznij OD RAZU wdrażać praktycznie metody, którymi się z Tobą dzielę. 

Książki które pomogły mi odnieść sukces

Pobierz bezpłatnie e-booka tutaj lub poprzez przycisk powyżej.

Obiecujesz sobie, że będziesz czytać więcej, a okazuje się, że nie realizujesz postanowienia? Jeśli chcesz to zmienić i interesuje Cię skuteczne wyznaczanie celów oraz jak wyznaczać cele i osiągać je w określonym czasie, zajrzyj koniecznie do artykułu tutaj.

basia piasek

Cześć!
Nazywam się Basia Piasek i uwielbiam skuteczną komunikację z drugim człowiekiem. To pozwoliło mi zbudować model sprzedaży, dający wysokie zyski w firmach, które zbudowałam. Wierzę w sprzedaż relacyjną, równocześnie wykorzystując taktyki skracania czasu sprzedaży. Moje firmy tworzą narzędzia i usługi, które wspierają przedsiębiorców, sprzedawców i marketerów. Evenea, Wolves Ventures, Lepsza Kamienica, WebToLearn, Webmetro, Wilki.

dowiedz się więcej

Ostatnie wpisy

Share This