Jak rozpocząć własny biznes, aby zarabiał już w pierwszej fazie po zostawieniu etatu?

utworzone przez | marketing

Czy myślisz czasem, że praca na etacie nie jest dla Ciebie? Masz dosyć rutyny, potrzebujesz więcej wolności i możliwości decydowania o tym, kiedy, co robisz i z kim pracujesz. Chcesz coś zmienić, ale nie wiesz jak? A może boisz się zaryzykować, żeby założyć własną firmę, bo pracując u kogoś masz stałe i regularne wpływy na konto?

Rozumiem Twoje obawy, też kiedyś przez to przechodziłam. Dlatego w dzisiejszym artykule chciałabym przedstawić Ci pierwszą fazę budowania własnej firmy. Wyjaśnię, na czym się skupić, żeby skutecznie pozyskiwać klientów i budować markę osobistą, co pozwala na dużo lepsze wykorzystanie łatwo dostępnych zasobów do budowania firmy.

Własna firma krok po kroku

Początkujący przedsiębiorcy często skupiają się na niewłaściwych rzeczach, takich jak inwestowanie w drogie strony internetowe, albo opóźnianie startu do chwili, aż wszystko będzie zapięte na ostatni guzik.

Zacznijmy więc od tego, co powinno wydarzyć się w pierwszej, najważniejszej fazie, która będzie fundamentem Twojego biznesu. Dzięki temu nie stracisz pieniędzy i czasu w momencie budowania własnej firmy i marki osobistej, która przekształci się w dochodowy biznes.

Więcej o tym jak budować markę osobistą, aby sprzedawać więcej, szybciej i drożej dowiesz się tutaj.

Wybór profilu firmy

Przede wszystkim potrzebujesz się zastanowić, jaką firmę chcesz otworzyć. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że najlepiej budować markę, do której masz serce, a obszar, którym zamierzasz się zajmować sprawia Ci przyjemność i po prostu Cię „kręci”.

Na początku zbuduj mapę myśli. Określ, jakie są Twoje zainteresowania, tematy w których lubisz się “zatapiać” i czas leci nie wiesz, dlaczego tak szybko. Rozpisz też wszystkie możliwe opcje form działalności i świadczonych usług czy sprzedawanych produktów, jak można w tym obszarze działać, w którym kierunku pójść. 

Jako przykład podam Ci pasję do nurkowania. Możesz mieć więc sklep z rzeczami potrzebnymi do uprawiania tego sportu albo możesz iść w stronę szkoleń, tworzyć kursy. A może chcesz organizować wyjazdy połączone z nurkowaniem? Pomysłów jest wiele, potrzebujesz wybrać, co najlepiej pasuje do Twojej wizji.

Następnie oceń  jakiego kapitału potrzebujesz na start. Warto wziąć ten czynnik pod uwagę podejmując decyzję, w którą stronę chcesz pójść. Z doświadczenia wiem, że najłatwiej wystartować z firmami świadczącymi usługi. Często nie wymagają one dużego nakładu kapitału na początku, bo np. nie muszą mieć fizycznej siedziby, prowadzą sprzedaż online.

Kolejnym krokiem będzie określenie progu wejścia na rynek. Sprawdź, czy trudno jest wejść w wybraną przez Ciebie branżę. Zorientuj się co będzie potrzebne, jakie są zasady, czy są proste, czy może trudne. Niektóre biznesy mogą wymagać dużego kapitału, uzyskania pozwoleń czy specjalistycznych kompetencji. Warto to sprawdzić przed założeniem własnej firmy.

Określ, do czego Twoja firma ma prowadzić i jaki ma być cel jej działalności. Zacznij z wizją końca. Zadaj sobie te pytania na samym początku procesu, żeby wiedzieć do czego dążysz. Zastanów się, co chcesz, żeby ten biznes Tobie dał, jak ma wyglądać, jak wpłynie na Twoje życie, czy będzie spełniał Twoje personalne cele.

Wybór niszy i grupy docelowej

Jeżeli wchodzisz na rynek, który jest konkurencyjny, ma rozwiązania dostarczane już przez kogoś innego, a wciąż nie masz sprecyzowanej niszy i grupy docelowej, to pozyskanie klienta będzie Cię kosztować dużo czasu i pieniędzy.

Dam Ci przykład. Znam osobę, która oferowała klientom szkolenia z UX (User Experience). Były one skierowane tylko do jednej konkretnej branży i to był strzał w dziesiątkę, powstał z tego dochodowy biznes. Do przeprowadzania szkoleń firmy wybierały automatycznie tę osobę, nie konkurencję, bo wiedziały, że zna się na ich potrzebach i specyfice właśnie tej konkretnej branży. Gdyby osoba ta chciała organizować szkolenia dla wszystkich branż, to byłoby jej dużo trudniej konkurować z większymi markami, które miały też automatycznie większe zasoby na pozyskanie klienta.

Im grupa docelowa lepiej sprecyzowana i do siebie podobna, tym lepsza na start. Dlatego warto zidentyfikować personę, do której chcesz docierać i określić specyfikę jej potrzeb i funkcjonowania. Jest to kluczowe, bo pozwoli Ci to znaleźć swoje miejsce na rynku i pozyskiwać klienta, bez względu na to, jak dużą masz konkurencję.

Określ, co realnie wyróżnia Cię od konkurencji. Może to być sposób, w jaki dostarczasz usługę, proces obsługi, sposoby komunikacji z klientem czy specyficzne cechy produktu, który sprzedajesz. Odpowiedz sobie na pytanie: dlaczego to mnie klient ma wybrać, a nie kogoś innego? Co jest we mnie unikalne w porównaniu do konkurencji?

Następnie w procesie eliminacji przejdź od potencjalnych grup do docelowej. Wypisz wszystkie grupy, które przyjdą Ci na myśl i wybierz z nich taką, na której chcesz się skupić. Ważne jest, by co jakiś czas powtarzać ten proces i cały czas obserwować, czego oczekuje Twój rynek. Nie wystarczy, że określisz swoją grupę tylko raz, na początku.

Pamiętaj, że rynek lubi się zmieniać, więc warto go stale monitorować i reagować na zachodzące zmiany. Gdy je zauważysz, sprawdź, co to oznacza z Twojej perspektywy i jak wpływa na niszę, w której działasz.

Analiza rynku

Przeanalizuj działania swojej konkurencji. Odpowiedz sobie na pytania: do kogo adresuje swoją ofertę, co oferuje, w jakich cenach, czym wyróżnia się na rynku, co można zobaczyć w jej komunikacji na stronie internetowej czy w mediach społecznościowych

Sprawdź, czy pojawia się krytyka, bo jeśli tak, to masz odpowiedź, co musisz robić inaczej. Zaobserwuj, które treści Twojej konkurencji cieszą się największą popularnością, bo to jest dla Ciebie wskazówka, jaka tematyka interesuje odbiorców. Pamiętaj tylko, żeby koniecznie sprawdzić, czy grupa docelowa sprawdzanej konkurencji pokrywa się z personą, do której Ty chcesz dotrzeć.

Weryfikacja grupy docelowej i oferty

Kolejnym krokiem jest przygotowanie i sprecyzowanie oferty: jaki powinien być jej zakres i ile ma kosztować. W tym samym czasie sprawdzasz czy wybrana grupa docelowa jest dobra, a oferta do niej dopasowana.

Zacznij od jednego produktu lub pakietu. Jeśli chcesz mieć różne warianty np. 3 pakiety na stary, to popracujesz nad tym później, w trakcie dalszego rozwoju firmy. Na początku skup się na jednej opcji, którą chcesz zaproponować. Przygotuj estymację kosztu i sposobu dostarczenia oferty, Sprawdź, jakie te koszty będą i ile będziesz miał zysku. Dzięki temu możesz określić, ilu klientów potrzebujesz pozyskać, żeby stworzyć dochodowy biznes.

Weryfikacja oferty i grupy docelowej

Zanim zaczniesz inwestować swój czas i pieniądze we własną firmę, zweryfikuj na rynku swoją ofertę.

Porozmawiaj również z 20-30 osobami z Twojej potencjalnej grupy docelowej, zrób to  telefonicznie. Pamiętaj, że to nie jest rozmowa sprzedażowa, ale prosisz ich o informacje i zadajesz pytania. Robisz to po to, żeby zrozumieć, jak oni obecnie rozwiązują problem, co im pasuje z możliwości dostępnych w tym czasie na rynku, a co wręcz przeciwnie, przy jakich założeniach  chcieliby skorzystać z Twojej oferty, czy cena jest adekwatna.

Zaczynasz zbierać informacje i weryfikujesz swoje założenia. Rozmowa, w porównaniu do wszystkich metod pisanych, zawsze będzie lepszym rozwiązaniem, bo w zależności od odpowiedzi, możesz łatwo przejść od pytań ogólnych, do tych bardziej szczegółowych.

Inną metodą jest zadawanie pytań w grupach tematycznych na Facebooku, albo przygotowanie ankiety Ask Campaign, gdzie w zamian za udzieloną odpowiedź, oferujesz klientom jakiś prezent, np. nagranie wideo. Dzięki uzyskanym odpowiedziom możesz lepiej dopasować swoją ofertę do rynku i do grupy docelowej, co w przyszłości pozwoli na skuteczną sprzedaż

W dzisiejszym artykule przedstawiłam etapy, które warto przeanalizować w pierwszej fazie budowania własnej firmy i dochodowego biznesu. Mam nadzieję, że pomogło Ci to zmniejszyć obiekcje związane z tworzeniem i rozwijaniem swojej działalności gospodarczej.

Jest to jednak tylko jeden z etapów i czynników, jakie warto wziąć pod uwagę w procesie budowy własnej firmy. Właśnie temu tematowi poświęciłam przygotowany dla czytelników  Forbes Women program Online, dzięki któremu kobiety chcące odejść z etatu na swoje, otrzymają informację na temat potrzebnych narzędzi, sposobów pozyskiwania klientów i mindsetu. Uczę w nim między innymi, dlaczego tak ważny jest sposób myślenia,, jak utrzymać wysoką motywację w trakcie budowania dochodowego biznesu, jak przygotować skuteczną ofertę, która pozwoli Ci pozyskać klientów. Dzielę się także informacjami na temat budowania marki osobistej, sprzedaży i marketingu oraz pokazuję sposoby komunikacji z klientem. Koniecznie sprawdź informacje na Forbes Woman – korzystając z rocznej prenumeraty otrzymujesz program ode mnie nieodpłatnie. 

Równocześnie chcąc Cię wesprzeć jeszcze mocniej w tym procesie, organizuję wyzwanie w dniach 16 – 20 sierpnia 2021 na  moim Instagramie.

weź udział w wyzwaniu na Instragramie
basia piasek

Cześć!
Nazywam się Basia Piasek i uwielbiam skuteczną komunikację z drugim człowiekiem. To pozwoliło mi zbudować model sprzedaży, dający wysokie zyski w firmach, które zbudowałam. Wierzę w sprzedaż relacyjną, równocześnie wykorzystując taktyki skracania czasu sprzedaży. Moje firmy tworzą narzędzia i usługi, które wspierają przedsiębiorców, sprzedawców i marketerów. Evenea, Wolves Ventures, Lepsza Kamienica, WebToLearn, Webmetro, Wilki.

dowiedz się więcej

Ostatnie wpisy

Share This