marek piasek blog

Jak budować zespół? Kogo wybrać, żeby był wsparciem, a nie obciążeniem?

utworzone przez | marketing

Jeśli chcesz osiągać dużo większe wyniki w swoim biznesie, potrzebujesz pomyśleć o budowie zespołu. Czy będzie to mała firma, niezależne przedsięwzięcie, które nie wymaga od Ciebie stałych współpracowników, czy biznes sporych rozmiarów, warto do współpracy dobrać odpowiednich ludzi, którzy pomogą Ci w osiągnięciu wyznaczonych celów.

W ciągu mojego życia zawodowego miałam okazję pracować z różnymi osobami, dlatego dziś chcę podzielić się z Tobą sześcioma wskazówkami, czym warto kierować się, wybierając  osoby do zespołu.

Jak budować zespół?

1. Sprawdź, jak dana osoba zachowuje się w niekomfortowych sytuacjach

Pierwsza rzecz, którą zaczęłam wdrażać w swoich firmach, szukając pracowników to sprawdzenie, jak dana osoba zachowuje się w niekomfortowych sytuacjach. Zawsze zadaję pytanie o największe wyzwania, jakie ta osoba miała, jak sobie z nimi poradziła, co to dokładnie była za sytuacja, jaka była rola tej osoby i jak to się zakończyło.

Słyszałam naprawdę różne historie. Szczególnie pamiętam jedną z nich. Osoba, którą rekrutowałam do zespołu, opowiedziała mi historię z czasów, kiedy pracowała w firmie ubezpieczeniowej w customer service. Na rozmowę trafił do niej człowiek, którego żona miała poważny wypadek. Okazało się, że ubezpieczenie tego nie pokrywało. Osoba ta tylko do pewnego momentu miała obowiązek, by pomóc klientowi, a mimo to stanęła na wysokości zadania, wyszła poza swój standardowy zakres obowiązków i realnie mu pomogła.

Na to właśnie najczęściej zwracam uwagę, kiedy rekrutuję do swoich zespołów. Szukam osób proaktywnych i umiejących myśleć szerzej, gdy sytuacja tego wymaga. Nie takich, które robią tylko „od-do” i reszta ich nie interesuje, ale takich, które są w stanie spojrzeć na daną sytuację w szerszym kontekście i faktycznie pomóc, a nie tylko odhaczyć swoje zadanie.

Kiedy pracowałam jeszcze dla kogoś w jednej z firm i uczestniczyłam w projektach, wiedziałam, w którym momencie kończy się moja rola. Często projekt wymagał, by zrobić więcej i zawsze podnosiłam tę rękawicę, widząc niedoprecyzowane kwestie między działami czy rolami pracowników. 

Jednak przyszło mi pracować z różnymi osobami i niezmiernie mnie to frustrowało, kiedy trzeba było wyjść poza standardowy zakres obowiązków i ktoś mówił, że to już nie jest jego działka, to do niego nie należy, więc nie będzie tego robił. Przy takim podejściu naprawdę ciężko jest egzekwować projekty na wysokim poziomie. Ja starłam się kierować dobrej projektu, a nie zrobieniem go byle by go odhaczyć.  

Dlatego to, kogo szukam, zadając pytanie o największe wyzwania, to szukam osoby proaktywnej, która podnosi rękawicę, a nie zostawia ją, bo jej rola w danym momencie się kończy.

2. Poznaj wartości, którymi dana osoba kieruje się w życiu

Dowiedz się, kim dana osoba jest, jakimi wartościami się kieruje, co jest dla niej ważne w życiu. To coś, czego nauczyłam się w ostatniej firmie, zanim odeszłam na swoje i co zaczęłam aplikować z dużą skutecznością u siebie.

Jeśli rekrutujesz osobę, której wartości są spójne z Twoimi, to wtedy jest duże prawdopodobieństwo, że będzie Wam się razem dobrze współpracowało. Decyzje, które podejmujecie, oparte są o te same czynniki, a raczej „kręgosłup moralny”. Proces decyzyjny czy twarde argumenty mogą być różne, ale na poziomie wartości zgadzacie się ze sobą.

Kiedy zależy Ci na budowaniu spójnej kultury organizacji, czy to w Twojej firmie, czy społeczności, to potrzebujesz, żeby te wartości faktycznie były zbliżone. Może to być np. kierowanie się zawsze dobrem drugiego człowieka czy zdrowym podejściem do wydawania pieniędzy.

Są to elementy, które z jednej strony stanowią o tym, kim jesteś, a z drugiej są one mocno przekładane na zespół, który budujesz. Posiadanie spójnych wartości, takiego kręgosłupa moralnego sprawdza się w działaniu, a współpraca idzie wtedy bardzo szybko. Ciężko jest zmienić kogoś na poziomie wartości, a kompetencji twardych zawsze można się nauczyć.

Jak budować zespół?  przeprowadź test osobowości

3. Przeprowadź testy osobowości

Każdy z nas jest w pewien sposób unikalny. Nie lubię wkładać nikogo w szufladki, istnieją jednak pewne typy osobowości i ich klasyfikacja. Na rynku dostępnych jest szereg testów, zarówno płatnych, jak i bezpłatnych, które pomagają zrozumieć, kim jest osoba, którą chcesz wybrać do zespołu. Podpowiedzą, czy ta osoba będzie pasowała na dane stanowisko pod kątem osobowości i czy będzie Wam się razem dobrze współpracowało.

Takim prostym i jednym z bardziej znanych testów, który możesz wykonać bezpłatnie, jest 16 Personalities. Możesz poprosić kandydata na dane stanowisko w Twojej firmie o wypełnienie takiego testu online. Pozwoli Ci to zrozumieć, jak ten człowiek funkcjonuje, jakie są jego mocne strony i jak ta osobowość będzie współdziałała z Tobą czy liderem w Twoim zespole. Uzupełni to wiedzę zdobytą podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Zdarza się, że niektóre osobowości kompletnie się nie rozumieją, a mimo to możecie z sukcesem ze sobą współpracować, jeśli nauczysz się, jak działać z ludźmi, którzy są całkowicie inni od Ciebie. A tak naprawdę często tego potrzebujesz jako przedsiębiorca, ponieważ zatrudniając tylko takich ludzi jak Ty, będziesz mieć dużo bardziej ograniczoną perspektywę postrzegania przeróżnych sytuacji biznesowych. 

4. Daj do wykonania konkretne zadanie

To rzecz, którą zawsze robię, a która jest związana ze specyfiką danego stanowiska. Sprawdź, jak dana osoba zachowuje się w sytuacji, kiedy zlecasz jej konkretne zadanie.

Po pierwsze przekonasz się, czy osoba jest proaktywna i w ogóle je wykona. Nie raz szukając członka zespołu, zauważyłam, że tylko niewielki procent osób realizuje zadanie, które trzeba wykonać, by zdobyć dane stanowisko i dołączyć do zespołu. To już daje Ci jakąś wiedzę o tym, kim jest osoba po drugiej stronie.

Po drugie, dając konkretne zadanie, np. kiedy szukasz osoby do contentu, proponujesz, by napisała treść, a jeśli sprzedawcy, to prosisz o przeprowadzenie rozmowy sprzedażowej, od razu widzisz, w jaki sposób dana osoba to wykonuje i jak się w tej sytuacji zachowuje. To pokaże Ci dużo więcej niż suche fakty, o których rozmawiasz podczas rozmowy rekrutacyjnej.

5. Określ kluczowe cechy osoby odpowiedniej na dane stanowisko

Gdy szukasz nowej osoby do zespołu, określ wcześniej, jakie kluczowe cechy powinna ona posiadać, które sprawdzą się na danym stanowisku.

Kiedyś szukałam do współpracy grafika. Wcześniejsze współprace nie zawsze mi odpowiadały. Nie do końca zależało mi na grafiku z duszą artysty, który bardzo dużo czasu poświęca na przygotowanie perfekcyjnej grafiki i przedkłada artystyczny wydźwięk nad cel biznesowy danej grafiki. Ciężko się z taką osobą współpracuje, jeśli nie rozumie ona kontekstu sytuacji biznesowej, a projekty, zamiast dziać się dynamicznie, trwają bardzo długo.

Dlatego z jednej strony szukałam kogoś, kto potrafi tworzyć ładną grafikę, jest kreatywny, a z drugiej rozumie kontekst sytuacji biznesowych. Ważne było również, jak dany kandydat wpisuje się osobowościowo w zespół. Wiedziałam, że potrzebuję kreatywnej osoby, która potrafi wykonać pracę w szybkim tempie, połączyć to z otrzymanymi wytycznymi i w dodatku czuć się dobrze w kontekście biznesowym. To był klucz, według którego szukałam konkretnego pracownika. Znalazłam i świetnie nam się razem współpracuje już ponad 6 lat.

Kiedy szukasz kogoś na nowe stanowisko, do danej roli czy projektu, określ dokładnie, z kim chcesz pracować i co jest dla Ciebie ważne. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzaj, czy dana osoba posiada te kluczowe cechy. Najgorsze, co możesz zrobić, to skupić się na jednej rzeczy, która Ci się spodoba, a na resztę nie zwrócić uwagi, bo za jakiś czas może okazać się, że współpraca nie przebiega tak, jak powinna, a Ty tracisz czas i pieniądze.

Dlatego określ wcześniej kluczowe kompetencje i rzeczy, które chcesz sprawdzić w trakcie rozmowy, by nie dać się później zaskoczyć.

6. Sprawdź, czy osoba jest proaktywna i bierze odpowiedzialność

To rzecz, na którą mocno stawiam, niezależnie od tego, do jakiej funkcji szukam pracownika. Sprawdź, czy osoba faktycznie jest proaktywna i bierze odpowiedzialność za swoją pracę i jej wyniki, jak radzi sobie podczas wyzwań, w nie do końca zdefiniowanych sytuacjach, czy nieporozumieniach komunikacyjnych, które zdarzają się często w interakcji z drugim człowiekiem. Zobacz, czy będzie ona proaktywnie szukała rozwiązań, czy wręcz przeciwnie, będzie chowała głowę w piasek, wycofywała się i mówiła „to nie moje”.

Osobiście nie chcę pracować z osobami, które nie biorą odpowiedzialności i nie są proaktywne, bo wiem, że powstaje wówczas wiele nieporozumień, a rzeczy, które często można wykonać szybko i zwinnie, stoją w miejscu albo są opóźnione. Bez względu na to, do jakiej roli szukam osoby, zawsze na to patrzę. Jeśli nie i okaże się, że potrzebuję ją „ciągnąć” za sobą, to będzie mnie to kosztowało o wiele więcej wysiłku, mojego czasu i będzie bardzo frustrujące.

Dlatego proaktywność, odpowiedzialność za wykonanie rzeczy i poczucie, że ktoś jest właścicielem obszaru, który bierze w swoje ręce, jest moim zdaniem bardzo ważna. Trochę tak jakby taka postawa sprawia, że osoba sama wychodzi z pytaniami, działaniami, propozycjami i wówczas współpraca to zupełnie inna bajka. I tylko takich współprac Ci życzę!

W artykule podzieliłam się z Tobą sześcioma wskazówkami, w jaki sposób budować zespół i kogo do niego wybrać, by nie był dla Ciebie obciążeniem, ale realnie pomógł osiągnąć wyznaczone przez Ciebie cele, równocześnie samemu się realizując. Zastosuj je podczas kolejnej rekrutacji.

Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób skutecznie planować i wykorzystać pięć metod, które pozwolą Ci odzyskać nawet jeden dzień w tygodniu?

Stworzyłam poradnik, w którym dzielę się wskazówkami, w jaki sposób odzyskać jeden dzień w tygodniu, dzięki wprowadzeniu 5 kluczowych zasad. 

Dzięki materiałowi poznasz m.in.

  • Czym jest planowanie w blokach czasowych i dlaczego najwięksi tego świata typu Elon Musk też tak pracują,
  • W jaki sposób planuję swój dzień, aby realizować 100% planu,
  • Czym różni się praca na kalendarzu digital od listy zadań,
  • W jaki sposób nie tracić średnio godziny dziennie na szukanie informacji,
  • Jak decydować, co jest priorytetem.

Co zrobiłbyś z dodatkowym czasem? Na co byś go przeznaczył? Z tą myślą zacznij OD RAZU wdrażać praktycznie metody, którymi się z Tobą dzielę. 

Jak budować zespół?


Pobierz bezpłatnie e-booka tutaj lub przycisk powyżej.

Chcesz się dowiedzieć, dlaczego sama wiedza biznesowa nie wystarczy, aby odnieść SUKCES? Sprawdź artykuł, w którym o tym piszę tutaj.

basia piasek

Cześć!
Nazywam się Basia Piasek i uwielbiam skuteczną komunikację z drugim człowiekiem. To pozwoliło mi zbudować model sprzedaży, dający wysokie zyski w firmach, które zbudowałam. Wierzę w sprzedaż relacyjną, równocześnie wykorzystując taktyki skracania czasu sprzedaży. Moje firmy tworzą narzędzia i usługi, które wspierają przedsiębiorców, sprzedawców i marketerów. Evenea, Wolves Ventures, Lepsza Kamienica, WebToLearn, Webmetro, Wilki.

dowiedz się więcej

Wykorzystaj gotowe schematy pozyskiwania klientów, dzięki którym pozyskałam ponad 30 000 klientów od dużych kororacji po klientów indywidualnych

Ostatnie wpisy

Share This