marek piasek blog

7 wskazówek, jak radzić sobie z wyzwaniami w biznesie.

utworzone przez | marketing

Wyzwania są stałym elementem biznesu i spotykają każdego przedsiębiorcę, niezależnie czy prowadzi on jednoosobową działalność, małą firmę czy duży biznes. Niektórych z nich można uniknąć, bazując na doświadczeniu innych przedsiębiorców. 

W artykule opowiem Ci o kilku najczęściej popełnianych błędach, które powodują wyzwania i podzielę się z Tobą dobrymi praktykami, które jako przedsiębiorca rekomenduję Ci  wdrożyć we własnej firmie, aby wyzwania zmienić w szanse. 

1. Nie zatrudniaj osób, które na siebie nie zarabiają

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, to zapewne masz konkretne plany na rozwój firmy i zaczynasz zastanawiać się, czy inwestować w kolejne osoby do Twojego zespołu. W takiej sytuacji dobrze przeanalizuj swoje potrzeby, bo jeśli tego nie zrobisz, możesz wpaść w dwa skrajne zachowania. Albo nie inwestujesz w zespół, bo masz wrażenie, że Ty wszystko zrobisz najlepiej lub uważasz, że nie stać Cię na nową osobę, albo zatrudniasz zbyt wiele niewłaściwych osób i ponosisz związane z tym duże koszty.

Pamiętaj, że zatrudnienie nowej osoby powinno odbyć się w momencie, kiedy jest zapotrzebowanie na daną pracę, została już ona zdefiniowana oraz przynosi określone rezultaty Twojej firmie, ale nie mieści się już w harmonogramie dnia i spokojnie możesz delegować to zadanie komuś innemu. Nie zatrudniaj na wyrost, licząc, że praca się dla tej osoby pojawi, bo zakładasz optymistyczny scenariusz.  

Zatrudniając kolejnego pracownika, tak naprawdę inwestujesz pieniądze w stały koszt, który co miesiąc potrzebujesz pokryć. Każda rola i każda funkcja powinna być możliwa do zmierzenia pod kątem tego, ile korzyści przynosi organizacji praca danej osoby. Dlatego nie zatrudniaj ludzi, którzy nie będą zarabiali na Twoją firmę.

2. Cele planuj optymistycznie, a koszty realistycznie

W moich biznesach planowanie celów jest zawsze optymistyczne, ponieważ chcę, by przyniosło konkretne rezultaty. Inaczej postępuję z kosztami – te planuję bardzo realistycznie. Co to oznacza?

Posłużę się przykładem jednej z firm w branży nieruchomości, której jestem współwłaścicielką, gdzie kupujemy m.in. całe kamienice, które następnie są przekształcane i ponownie sprzedawane na rynku. Planując cele na dany rok, zawsze robię konkretne założenia. Firma zgodnie z planem zaczęła się dynamicznie rozwijać, rośnie portfel nieruchomości, co wiąże się ze zwiększonymi działaniami marketingowymi, sprzedażowymi, operacyjnymi i ogólnie większymi zasobami wewnątrz firmy. Moment, w którym zatrudniana  jest nowa osoba na przykład na funkcję project managera, jest wówczas, kiedy obecne osoby mają już max u siebie i wiemy, że kolejne nieruchomości na pewno się domkną. 

Przyjmujemy nową osobę do pracy, kiedy faktycznie projekty i rzeczy się dzieją. Nie, gdy jest to tylko w sferze planowania.

Koszty zawsze planuję bardzo realistycznie i są one zderzone z rzeczywistością, a plan przychodowy czy sprzedażowy bardzo optymistycznie, aby się zwinnie rozwijać i by były realizowane ambitne cele.

3. Analizuj podjęte decyzje

Tej zasady warto trzymać się zawsze, nie tylko wtedy, kiedy dzieje się w firmie coś nie tak i pojawia się konkretne wyzwanie. Analizuj podjęte decyzje, sprawdzaj, jak wpływają one na wyniki firmy, działań sprzedażowych czy operacyjnych. Patrz, co się dzieje i wyciągaj z tego wnioski. Przygotuj kluczowe wskaźniki, obserwuj je i cyklicznie sprawdzaj.

Uczę tej zasady również moich pracowników, np. sprzedawców, żeby nie wykonywali pracy tylko „od-do”, ale codziennie przeanalizowali swoje działania i wskaźniki efektywności adekwatne do ich roli, mogli się też porównać na ich podstawie z innymi, by wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Jedna sprawa to uczenie się i zdobywanie wiedzy na zewnątrz, po to, by następnie wprowadzić zmiany w firmie, a druga to autoanaliza. Kiedy poświęcasz czas na analizowanie  działań, które podejmujesz, to wierz mi, że wnioski, które wyciągniesz, będą bezcenne.

wyzwania w biznesie

4. Zarezerwuj czas na myślenie

Tak jak znajdujesz czas na analizę swoich działań, spotkania z zespołem czy realizację jakiegoś projektu, tak samo w swoim planie dnia zarezerwuj czas na myślenie, zadawanie właściwych pytań i dochodzenie do odpowiednich wniosków. Kiedy dajesz sobie przestrzeń na myślenie, zadajesz sobie dobre pytania, to jesteś dla siebie najlepszym doradcą. 

Przestrzeń na myślenie, zadawanie sobie właściwych pytań, kwestionowanie pewnych rzeczy, które robisz w określony sposób i szukanie nowych rozwiązań, są absolutnie niezbędne. Czasami jedna mała zmiana będzie efektem domina w Twojej firmie i zaoszczędzi Ci miesiące czy lata działania w sposób, który jest mniej efektywny.

Więc jeśli obecnie tego nie robisz i jesteś wyłącznie w trybie działania, to koniecznie zaplanuj sobie i wpisz do kalendarza czas przeznaczony na myślenie, nawet kosztem czegoś innego, co uważasz za bardzo pilne dla Twojej firmy.

5. Traktuj wyzwania jako coś dobrego, zamiast jako obciążenie

To najważniejsza zasada, jeśli chodzi o odpowiedni mindset i mentalne podejście do wyzwań. Zdaję sobie sprawę, że dużo łatwiej jest to powiedzieć niż zrobić. Jeśli jednak nauczysz się myśleć w ten sposób o wyzwaniach, po jakimś czasie stanie się to dla Ciebie naturalne.

Wyzwania traktuj jako coś dobrego, a nie coś, co jest dla Ciebie obciążeniem. Nawet jeśli sytuacja jest poważna, np. brakuje Ci na pokrycie kosztów, wszystko się rozsypało, pracownik odszedł i zabrał ze sobą grupę klientów, to cokolwiek by się nie wydarzyło, wszystko jest efektem tego, że czegoś do tej pory nie zauważyłaś i nie wiedziałaś, co potrzebujesz zmienić.

Czasem będzie to całkowita zmiana w kierunku rozwoju Twojej firmy, a czasem łatanie dziur. Jeśli były pracownik zabrał Ci grupę klientów, to okazuje się, że Wasza umowa była źle przygotowana i nie zabezpieczyła Cię na taką ewentualność. To jest moment, w którym wszechświat daje Ci znać: „Hej! Warto na to zwrócić uwagę i to poprawić!”.

W takich sytuacjach mówię sobie, że lepiej, że to się wydarzyło teraz, niż za kilka lat, bo wtedy kosztowałoby mnie to dużo więcej. Mam podejście, że każda rzecz, która się dzieje, dzieje się po coś. Przez wiele lat mojej pracy i budowania własnych biznesów takich sytuacji były dziesiątki.

Pamiętam jedną, bardzo drogą lekcję, kiedy za bardzo zaufałam pewnej osobie, której kompetencji nie potrafiłam sprawdzić i kosztowało mnie to finalnie 500 000 zł. Mogłam obwiniać tę osobę i denerwować się, ale wolałam spojrzeć na to z perspektywy, że trudno, to się już wydarzyło i wyciągnąć wnioski na przyszłość.

W rezultacie okazało się, że po upływie 3 miesięcy byłam bardzo wdzięczna za to, co się stało, bo wystąpiły zmiany na rynku, które spowodowały, że gdyby nie tamta sytuacja, to poniosłabym jeszcze większe straty.

Bardzo często w podobnych momentach nie widzisz, co jeszcze przed Tobą i dlaczego wydarzyło się to, co się wydarzyło. Tym bardziej nie zobaczysz tego, jeśli nie będziesz mieć podejścia, że z każdej sytuacji można wyciągnąć lekcje.

Powiedz swojemu umysłowi, by znalazł rozwiązania, spójrz z perspektywy czasu, dlaczego to się wydarzyło, a często odkryjesz wiele pozytywnych rzeczy, które miały miejsce właśnie dzięki temu wyzwaniu, któremu trzeba było stawić czoła.

6. Znajdź czynność, która daje Ci radość i szczęście

Jeśli przez większość czasu czujesz frustrację, zdenerwowanie i masz poczucie, że kręcisz się w kółko, to te emocje spowodują, że będzie ich jeszcze więcej, staną się silniejsze i będą narastać.

Żeby na poziomie mentalnym i emocjonalnym pomóc sobie odwrócić ten stan, w którym jesteś, kiedy spotyka Cię wyzwanie, dodaj do planu dnia czynność, która daje Ci radość i zapewnia szczęście wewnętrzne.

To może być coś prostego, np. zabawa z Twoim ukochanym zwierzakiem. Sama mam psa, który jest dla mnie chodzącym szczęściem i nie bez powodu nazwałam go Happy. Kiedy tylko na niego patrzę, to od razu jestem uśmiechnięta, a 5 minut zabawy z nim sprawia, że wraca mi energia do działania.

Zastanów się, co Tobie daje radość i co na Ciebie wpływa pozytywnie. Wpisz to do swojego kalendarza. Pozwoli Ci to na odwrócenie emocji, które się w Tobie rodzą i powodują, że w momencie, kiedy pojawiają się wyzwania, zaczynasz się denerwować czy smucić. Zderz to z energią, której potrzebujesz, by Twoje ciało i głowa funkcjonowały tak, że będziesz szukać rozwiązań, zamiast pozostawać w niewspierającym trybie myślenia.

7. Weź pełną odpowiedzialność za to, co się dzieje

Jeśli stoisz przed konkretnym wyzwaniem, coś poszło w firmie nie tak, to przestań szukać winnych dookoła i obarczać ich odpowiedzialnością za to, co się wydarzyło. Zamiast tego zadaj sobie pytanie, co zrobiłaś albo czego nie zrobiłaś, że dana rzecz doszła do skutku i jaką lekcję na przyszłość możesz z tego wyciągnąć.

Szukanie na zewnątrz odpowiedzialności nigdy nie pozwoli Ci na zmianę Twojego stanu emocjonalnego czy podejścia do wyzwań, bo zamiast działać proaktywnie, ciągle będziesz czuć się jak osoba skrzywdzona, która nie ma na nic wpływu. A to nie jest prawdą! Ty masz na to wpływ. Masz wpływ na każde wyzwanie i na to, jak na nie reagujesz.

Jeśli weźmiesz pełną odpowiedzialność za to, co się dzieje, dlaczego to się dzieje i zastanowisz się, co powinno to u Ciebie spowodować, to jesteś w stanie to zmienić. Bardzo mocno Cię do tego zachęcam. Jeśli czujesz, że szukasz winy na zewnątrz, to jest ten moment, w którym warto powiedzieć sobie STOP i zmienić sposób myślenia.

W artykule przedstawiłam Ci wskazówki i dobre praktyki, które, jeśli zastosujesz je w swoim biznesie, pomogą Ci poradzić sobie ze wszystkimi wyzwaniami, jakie staną na Twojej drodze. Wybierz przynajmniej jedną z nich i zacznij wdrażać już od dzisiaj, a zobaczysz, jak zmieni się Twój sposób myślenia i reagowania na nieprzewidziane sytuacje, co pozwoli Ci na zachowanie wewnętrznego spokoju, osiąganie lepszych wyników i prowadzenie dochodowego biznesu.

Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób skutecznie planować i wykorzystać pięć metod, które pozwolą Ci odzyskać nawet jeden dzień w tygodniu?

Stworzyłam poradnik, w którym dzielę się wskazówkami, w jaki sposób odzyskać jeden dzień w tygodniu, dzięki wprowadzeniu 5 kluczowych zasad. 

Dzięki materiałowi poznasz m.in.

  • Czym jest planowanie w blokach czasowych i dlaczego najwięksi tego świata typu Elon Musk też tak pracują,
  • W jaki sposób planuję swój dzień, aby realizować 100% planu,
  • Czym różni się praca na kalendarzu digital od listy zadań,
  • W jaki sposób nie tracić średnio godziny dziennie na szukanie informacji,
  • Jak decydować, co jest priorytetem.

Co zrobiłbyś z dodatkowym czasem? Na co byś go przeznaczył? Z tą myślą zacznij OD RAZU wdrażać praktycznie metody, którymi się z Tobą dzielę. 

Pobierz bezpłatnie e-booka tutaj lub przycisk powyżej.

Chcesz się dowiedzieć, dlaczego sama wiedza biznesowa nie wystarczy, aby odnieść SUKCES? Sprawdź artykuł, w którym o tym piszę tutaj.

basia piasek

Cześć!
Nazywam się Basia Piasek i uwielbiam skuteczną komunikację z drugim człowiekiem. To pozwoliło mi zbudować model sprzedaży, dający wysokie zyski w firmach, które zbudowałam. Wierzę w sprzedaż relacyjną, równocześnie wykorzystując taktyki skracania czasu sprzedaży. Moje firmy tworzą narzędzia i usługi, które wspierają przedsiębiorców, sprzedawców i marketerów. Evenea, Wolves Ventures, Lepsza Kamienica, WebToLearn, Webmetro, Wilki.

dowiedz się więcej

Wykorzystaj gotowe schematy pozyskiwania klientów, dzięki którym pozyskałam ponad 30 000 klientów od dużych kororacji po klientów indywidualnych

Ostatnie wpisy

Share This