Jak odzyskać czas realizując zadania dużo szybciej? Moje 7 sposobów na skupienie

utworzone przez | organizacja/produktywność

Często rozpraszasz się podczas pracy i masz poczucie, że wykonanie jednego zadania zajmuje Ci o wiele więcej czasu, niż powinno? Doskonale wiem, jak to jest!

Kiedyś w skupieniu potrafiła mi przeszkodzić nawet najmniejsza rzecz: radio grające u sąsiada, muzyka puszczana przez siostrę w pokoju obok czy nawet pstrykanie długopisów na egzaminie. Każdy dźwięk wybijał mnie z rytmu i sprawiał, że nie mogłam się skupić na konkretnym zadaniu.

Dlatego, jeśli skupienie nie przychodzi Ci dziś łatwo, to uwierz, że możesz to zmienić, tak jak ja zmieniłam to u siebie. Dzisiaj, gdyby ktoś postawił przy mnie orkiestrę dętą, to jestem przekonana, że w pełnym skupieniu robiłabym to, co miałam uwzględnione w planie dnia.

Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób możesz poprawić swoją koncentrację na wykonywanych czynnościach, jak robić więcej i skierować skupienie na pracę? Chętnie podzielę się z Tobą moimi sposobami.

skuteczne motody na skupienie

1. Wykorzystaj muzykę

Kiedy zaczynałam pracować nad skupieniem, wykorzystywałam muzykę, która synchronizuje obie półkule mózgowe. Możesz ją znaleźć na YouTube, wystarczy, że do wyszukiwarki wpiszesz np. hemi sync music focus. Polecam słuchać jej przez słuchawki, ponieważ pomoże to Twojemu umysłowi bardzo szybko wejść na odpowiednie fale i dużo lepiej skupić się na pracy. Jestem pewna, że tego rodzaju dźwięki pozwolą Ci odciąć się od wszystkich rzeczy, które Cię rozpraszają.

Jeśli chodzi o inne rodzaje muzyki, to unikałabym dźwięków agresywnych, mocnych i takich, które mogą powodować nadpobudliwość w Twoim ciele. Kiedy słuchasz swojej ulubionej muzyki i są w niej słowa, zwróć uwagę, by Cię nie rozpraszały i nie sprawiały, że zamiast skoncentrować się na zadaniu, myślisz, o czym śpiewa wykonawca.

Podczas pracy zdarza mi się również słuchać muzyki rytmicznej i dynamicznej, która pobudza mnie do działania. Włączam ją głównie wtedy, kiedy wiem, że potrzebuję bardzo szybko coś wykonać, ponieważ daje mi bardzo mocnego „powera”.

Muzyka hemi sync to zazwyczaj rytmy czy dźwięki, które wpływają na Twoje fale mózgowe. Przetestuj koniecznie i sprawdź, czy pomaga Ci ona w skupieniu się na konkretnym temacie.

2. Narzuć głowie ramę, w której będzie funkcjonowała

Pewnie zastanawiasz się, co mam na myśli. Chodzi mi o to, że gdy powiesz swojej głowie: „hej, masz 2 godziny na zrobienie czegoś”, to wiesz, że w tym wyznaczonym czasie potrzebujesz lub chcesz to zrobić. Pamiętaj, że to, w jaki sposób do siebie mówisz, ma duże znaczenie, więc staraj się unikać słowa „musisz”, które kojarzy się z przymusem.

Narzucenie sobie pewnej ramy, bloku czasowego, daje dużo większą efektywność w aspekcie zarządzania sobą w czasie. Przeprowadzono kiedyś badanie, w którym brała udział osoba projektująca ubrania. Nowy projekt zajmował jej zwykle kilka godzin. Podczas badania dostała 5 minut na wykonanie takiego projektu. Wiesz, co się okazało? Była w stanie wykonać go w ciągu tych 5 minut, mimo że wcześniej takie samo zadanie zajmowało jej kilka godzin! To niesamowite, jak nasz umysł może funkcjonować, kiedy narzucimy mu pewne ramy czasowe.

Stosuję również dodatkową ramę, która, wiąże się z nagrodą. Polega to na tym, że umawiasz się sam ze sobą, że jeśli skończysz dane zadanie w określonym czasie, to dostaniesz ustaloną wcześniej nagrodę. Dobra organizacja czasu przekłada się na wyższą efektywność osobistą.

Do tego stopnia wyćwiczyłam już swój umysł, że wiem, że jeśli zaplanuję sobie określony czas na zrobienie czegoś, to zanim zabiorę się za coś innego, potrzebuję skończyć to, co zaczęłam. Nie zostawiam rozgrzebanego zadania, bo wiem, że dużo więcej czasu zajmie mi wrócenie do niego i ponowne skupienie się, niż dokończenie go od razu. Mówię więc swojej głowie – dobrze, masz 2 godziny na wykonanie tego, zrobisz to w tym wyznaczonym czasie i możesz np. iść coś zjeść. Takie konwersacje, które wewnętrznie ze sobą prowadzisz, mogą na początku wydawać się czymś dziwnym, ale wierz mi, to naprawdę działa!

3. Stosuj bloki czasowe

Bloki czasowe to określona ilość czasu, jaką przeznaczasz na wykonanie konkretnego zadania. Pisałam już o nich na blogu w artykule tutaj, więc jeśli chcesz dowiedzieć się o blokach więcej, to zachęcam Cię do ich przeczytania. Znajdziesz na ten temat również wiele filmów na moim kanale na YouTube.

Dodatkowa metoda planowania, którą chcę się z Tobą podzielić, jeśli chodzi o bloki czasowe to: zaplanuj sobie bufor czasowy pomiędzy kolejnymi zdaniami. Sama zazwyczaj robię takie 5-10 minutowe bufory, w trakcie których mogę wykonać jakieś prozaiczne czynności, jak chociażby pójście do toalety, czy inne rzeczy, które mam zaplanowane. Taka organizacja czasu służy mi również do tego, żeby skończyć zadanie, którego nie zdążyłam zrealizować w wyznaczonym terminie. Zazwyczaj nie korzystam z tej metody, bo mieszczę się w czasie narzuconym swojej głowie, ale mam poczucie spokoju, że w razie czego mam dodatkowy bufor czasowy, który mogę przeznaczyć na dokończenie tematu.

4. Przyzwyczaj ciało i umysł do miejsca, w którym pracujesz

Jeśli masz taką możliwość, wyznacz sobie miejsce do pracy. Przestrzeń, która będzie Ci się kojarzyła właśnie z pracą. Kiedy przyzwyczaisz do tego swoją głowę, to zobaczysz, że zaczniesz budować w niej pewnego rodzaju kotwicę związaną z tym miejscem. Dzięki temu automatycznie, gdy będziesz wchodzić w tę przestrzeń, Twoje ciało i umysł łatwiej przestawią się na właściwy rytm, a Ty szybciej skupisz się na swoich zadaniach. Przyzwyczajasz się, że to miejsce jest właśnie miejscem do pracy.

Jeśli codziennie pracujesz gdzie indziej albo działasz w miejscu, które przeznaczone jest do innych czynności, np. w sypialni, to nie budujesz w sobie takiego przyzwyczajenia. Wiem, że to może być trudne do zorganizowania, bo jest to kwestia przestrzeni, którą dysponujesz. Jeśli jednak masz możliwość, by wydzielić takie miejsce tylko do pracy, to mocno Ci to rekomenduję.

5. Wyłącz powiadomienia w telefonie i komputerze

Ciągle wyskakujące powiadomienia, pop-upy i inne notyfikacje skutecznie Cię rozpraszają, wpływają negatywnie na organizację czasu i sprawiają, że nie możesz skupić się na konkretnym zadaniu. Dlatego w każdej aplikacji, jaką masz na telefonie czy komputerze, wejdź w ustawienia i wyłącz wszystkie notyfikacje. Nie tylko te wizualne, ale także dźwięki, które również wybijają Cię z rytmu.

6. Wyeliminuj dźwięki, które Cię otaczają

Metodę te wykorzystuję bardzo często i nie jeden raz przekonałam się o jej skuteczności. Kiedy słyszę dźwięki, które przeszkadzają mi w skupieniu, to mówię do siebie: „wszystkie dźwięki, które cię otaczają, pozwalają ci się jeszcze lepiej skupić”. Zamiast denerwować się, że coś mi przeszkadza i rozprasza, stosuję odpowiednią narrację, którą kieruję do mojej głowy.

Dzięki temu przestaję słyszeć te dźwięki albo przynajmniej nie skupiam się na nich. Umysł przestaje traktować je jako priorytetowe i mogę skoncentrować się na tym, nad czym aktualnie pracuję. Mój mąż śmieje się ze mnie, że można przy mnie postawić orkiestrę dętą, albo ktoś obok może mówić, a ja, gdy nad czymś pracuję, jestem tak skupiona, że mnie to nie rozprasza. Potrafię świadomie wyłączyć dźwięki, które mnie otaczają.

7. Ustal jasne zasady z osobami z Twojego otoczenia

Być może masz pracowników, którzy co chwilę przychodzą z jakimś pytaniem. A może pracujesz w domu, w którym oprócz Ciebie są dzieci, partnerzy, jest hałas i co chwilę ktoś przychodzi i coś od Ciebie chce.

W takiej sytuacji potrzebujesz ustalić jasne zasady, jak, gdzie i kiedy funkcjonujesz, jeśli chodzi o pracę i jakie są Twoje oczekiwania względem innych osób z Twojego otoczenia.

W pracy wprowadziłam dobre praktyki komunikacji, do której wykorzystuję komunikator. Kiedy coś jest pilne i nie może czekać do zaplanowanego spotkania i rytmu, który mam ustalony z zespołem w ciągu tygodnia, może zostać napisane na komunikatorze, a ja odczytam wiadomość w przeznaczonym na to bloku czasowym. Ustalenie tych zasad spowodowało, że nie tylko sama zaczęłam dużo efektywniej zarządzać czasem, ale pozostałe osoby z zespołu również.

Podobnie w domu – jeśli pracujesz zdalnie, to wyznacz czas na planowanie rodzinne i ustal z partnerem i innymi domownikami zasady organizacji, np. harmonogram godzinowy. Zorganizuj oddzielną przestrzeń, do której inne osoby nie wchodzą, kiedy Ty pracujesz. Ustalcie wspólne zasady gry, bo tylko wtedy jesteś w stanie skupić się i faktycznie pracować.

Pokazałam Ci 7 moich sposobów na skupienie, by czas, który poświęcasz na pracę, był jak najbardziej efektywny. Mam nadzieję, że wybierzesz swój ulubiony i od razu zaczniesz go stosować u siebie, by podnieść swoją produktywność.

Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób skutecznie planować i wykorzystać pięć metod, które pozwolą Ci odzyskać nawet jeden dzień w tygodniu?

Stworzyłam poradnik, w którym dzielę się wskazówkami, w jaki sposób odzyskać jeden dzień w tygodniu, dzięki wprowadzeniu 5 kluczowych zasad. 

Dzięki materiałowi poznasz m.in.

  • Czym jest planowanie w blokach czasowych i dlaczego najwięksi tego świata typu Elon Musk też tak pracują,
  • W jaki sposób planuję swój dzień, aby realizować 100% planu,
  • Czym różni się praca na kalendarzu digital od listy zadań,
  • W jaki sposób nie tracić średnio godziny dziennie na szukanie informacji,
  • Jak decydować, co jest priorytetem.

Co zrobiłbyś z dodatkowym czasem? Na co byś go przeznaczył? Z tą myślą zacznij OD RAZU wdrażać praktycznie metody, którymi się z Tobą dzielę. 


Pobierz bezpłatnie e-booka tutaj lub przycisk poniżej.

basia piasek

Cześć!
Nazywam się Basia Piasek i uwielbiam skuteczną komunikację z drugim człowiekiem. To pozwoliło mi zbudować model sprzedaży, dający wysokie zyski w firmach, które zbudowałam. Wierzę w sprzedaż relacyjną, równocześnie wykorzystując taktyki skracania czasu sprzedaży. Moje firmy tworzą narzędzia i usługi, które wspierają przedsiębiorców, sprzedawców i marketerów. Evenea, Wolves Ventures, Lepsza Kamienica, WebToLearn, Webmetro, Wilki.

dowiedz się więcej

Ostatnie wpisy

Share This